Angular CLI Workspace Birimleri Module vs Library

23 Nis

Angular 6 ve sonrası sürümlerde Angular CLI workspace birimleri sayesinde geliştiricilere bir çalışma alanında birden fazla projede oluşturma imkanı sağlanmıştır. Bu bize birçok proje ve kütüphaneyi aynı çalışma ortamında barıdırma olanağı sunmuştur. Artık büyük uygulamaları küçük modüllere veya küçük uygulamalara bölerek geliştirme özgürlüğüne kavuşmuş oluyoruz. Örneğin ortak bir kullanıcı doğrulama modülünü diğer uygulamalara aktararak tekrar kullanabilme yeteneği kazandırabiliriz. Tekrar kullanılabilir modüller sayesinde kod tekrarları azaltılarak iş akışı kolaylaştırlabilmektedir.

Angular projelerinde kod tekrarlarını engellemek ve tekrar kullanılabilirliği arttırabilmek için modüller veya kütüphaneler kullanılabilir. Angular modüller ve kütüphaneler arasında nasıl bir fark olduğu merak konusudur.

Modüller (Module)

Bir projenin içinde bulunan uygulama bileşenlerini (Components) bir araya getirir. Modüller tüm bileşenlerini kendi kök dizininde barındırır. Bu sayede modül, kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan yere aktarılabilir. Bu sayede modülün kullanıldığı uygulamanın modülün içinde olan biten süreci bilmesine gerek kalmaz.

Kütüphaneler (Library)

Proje modüllerinin bir çok projede kullanılma ihtiyacı bulunan şirketlerde, modül dizinlerinin projeden projeye taşınması biraz zahmetli olabilir. Ayrıca taşınan modülde yapılan değişikliğin tüm projelere tekrardan dağıtılması zor bir süreçtir. Geliştiricilerin birbirinden uzak ortamlarda bulunduğunda işler biraz karışabilir. Bu durumda modüllerin bir kütüphane haline getirilerek paketlenmesi gerekmektedir. Paketlenen modüllerin versiyonlanması ve npm gibi ortamlarda dağıtılması ile tekrar kullanılabilir kütüphanelerin dağıtımı sağlanmış olur.

Tek başına projeler geliştirenler için modüllerin taşınarak kullanılması daha uygun bir çözüm olabilir. Ancak şirket ortamlarında veya açık kaynak olarak dağıtılacak projelerde kütüphanelerin oluşturulması daha doğru bir yöntem olarak görülmektedir.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.