C# Kod Standatları ve En İyi Programlama Teknikleri – Bölüm 1

30 Eki
 1. Giriş
 2. İsimlendirme ve standartları
 3. Girintiler ve aralıklar
 4. Doğru programlama teknikleri
 5. Mimari
 6. ASP.NET
 7. Yorumlar
 8. Hata ayıklama

Giriş

C# Kodlama standartlarının anlatıldığı 8 bölümlük serimize giriş yapmış bulunuyoruz.

Herkes birkaç aylık programlama eğitimi sonrasında kod yazar hale gelebilir. Kolayca çalışan uygulamalar ortaya çıkarabilir. Ancak işi doğru bir şekilde yapmak, daha fazla çalışma gerektirir.

Şuna inanmak gerekir ki programcıların çoğu “çalışan kod” değil “iyi kod” yazmak ister. “İyi kod” yazmak öğrenilmesi gereken gereçek bir sanattır.

“İyi kod” yazmanın tanımını herkes farklı bir şekilde yapabilir. Bence iyi kodun şu özellikleri taşıması gerekir.

 • Güvenilir olamlıdır.
 • Sürdürülebilir olmalıdır. Yani bakımı kolay olmalıdır.
 • Verimli olmalıdır.

Birçok geliştirici kodun sürdürülebilir ve güvenilir olmasından çok, yüksek performanslı olmasını göz önünde tutar. Ancak uzun vadede (Yatırım açısından) verimlilik ve performans, güvenilirlik ve bakımdan sonra gelir. Yazdığınız kod güvenilir ve sürdürülebilir değilse, siz (veya şirketiniz) her defasında sorunların tespiti ve uygulamanın akışını anlayabilmek için çok fazla zaman harcamak zorunda kalacaktır. Unutmayın, yapılan her fazla mesainin ardında plansız yapılmış işler vardır.

Microsoft ASP.NET takımından Syn. Stephen Walter bir hikayesinde yazılım geliştirmeye ilk başladığı zamanlarda iyi yazılım için “Good software is software that works as you intended.” diyoru. Yani iyi yazılım istediğiniz gibi çalışan yazılımdır. Ancak daha sonraları büyük şirketlere girdiğinde geliştirilen yazılımın odak noktasının hızlı yazılım üretmek değil, yazılan kodun bakımının kolay olması olduğunu görüyor. Stephen Walter fikrini değiştiriyor ve “Good software is software that works as you intended and that is easy to change” diyor. Yani iyi yazılım bakımı kolay olan ve istediğiniz gibi çalışan yazılımdır diyor.

Serinin devamında isimlendirme ve standartları ile kodlama olaylarını örneklerle anlatarak devam ediyor olacağız.

One Reply to “C# Kod Standatları ve En İyi Programlama Teknikleri – Bölüm 1”

Comments are closed.