Global.asax Applicarion_End, Applicarion_Start, Session_End, Session_Start

22 Ağu

Global.asx dosyası içinde oturum açıldığı ve kapandığı sırada ya da uygulama ayağa kalktığında veya sonlandığında gerçekleşen ve açıklanmayı bekleyen bazı olaylar vardır. Bunlardan birkaçını açıklamaya çalışalım.

protected void Application_Start()

{

System.Diagnostics.Debug.WriteLine(“Application_started”);

 

AreaRegistration.RegisterAllAreas();

 

RegisterRoutes(RouteTable.Routes);

}

 

protected void Session_End(object sender, EventArgs e)

{

System.Diagnostics.Debug.WriteLine(“Session_End”);

}

 

protected void Session_Start(object sender, EventArgs e)

{

System.Diagnostics.Debug.WriteLine(“Session_Start”);

}

 

protected void Application_End()

{

System.Diagnostics.Debug.WriteLine(“Application_ended”);

}

 

Application_Start() metodu uygulama ilk çalıştırıldığında tetiklenecektir. Yani uygulamanın ApplicationDomain’i yaratıldığında oluşturulur. Her .Net Process’i default olarak bir tane Application domain’i içerir; bu application domain CLR tarafından işlemin başlatılması ile otomatik olarak yaratılır.

Application_End() metodu uygulama son bulduğunda tetiklenecektir.         Yani uygulamamız ApplicationDomain’den çıkarıldığında çalışacaktır.

Session_Start() metodu uygulamamıza bir istek geldiğinde tetiklenecektir. Daha basit bir anlatımla kullanıcı siteye girdiğinde çalışacaktır.

Session_End() metodunu kullanıcı hareketleriyle yakalamak imkansızdır. Yani kullanıcı siteye girdi ve browser’ı kapattı. Browser kapandığında Session_End metodu çalışmaz. Çünkü browser kapanması sunucuya bir istek göndermeyecek. Dolayısıyla istek olmadığı için cevapta olmayacaktır. Bir session server tarafında varsayılan olarak 20 dakika tutulur. Kullanıcı 20 dakika boyunca hiçbir işlem yapmazssa session otomatik olarak sonlandırılır ve Session_End() metodu çalışır.