2011 Yılının En Pahalı Bilgisayar Hataları

23 Oca

2012’ya girerken haber ve magazin kanallarında 2011 yılında yaşanana ilginç olayları izledik. Bilgisayar dünyasında yaşanan ve medyada pek yer almayan ancak dolaylı olarak toplumun tümünü ilgilendiren olaylar da olmadı diyemeyiz. Bilgisayarı yöneten ve programlayan da insanlar olduğuna göre hatalar kaçınılmazdır. Yazılım ve bilgisayar ağlarında oluşan insan hatalarının nelere yol açtığını görmek ister misiniz?

Yazılıma ilgi duyan biri olarak son zamanlarda okuduğum ilginç yazılardan birini sizinle paylaşmak istiyorum.

  1. Bir finans firması olan AXA Rosanberg, yatırım modelini oluşturan yazılımdaki bir aksaklık yüzünden 217 milyon dolar kaybetti. Firma müşterilerinden bu durumu gizlese de ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonuna 25 milyon dolarlık para cezası ödemek zorunda kaldı.
  2. Bir otomobil üreticisi olan Honda, otomatik vitesi kontrol eden yazılımdaki sorun nedeniyle 2.5 milyon aracı geri çekmek zorunda kaldı. Bu da kötü yazılmış birkaç satır kodun sunucu olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.
  3. Japon bankası Mizuho Financial Group müşterileri ATM ağı ve internet bankacılığı sistemindeki yazılımdan dolayı bir sorunla karşılaştı. Bunun sonucunda 1.5 milyon dolarlık maaş ödemesi gecikti ve 9 milyon dolarlık işemde yapılamadı.
  4. ABD ordusunun, birliklerde veri paylaşımı gibi işlemleri ve ağdaki diğer önemli işlevleri yerine getiren 2.7 milyon dolarlık bulut bilişim ağı çöktü. Bu durumdan dolayı hayatlarının tehlikeye girmesinin yanında para ve zaman kaybının lafı bile edilemez.
  5. Şimdi de müşteriler açıcından cezbedici bir hatayla karşı karşıyayız. Commonwealth Bankasının ATM ağındaki bir oluşan aksaklık, makinelerin rastgele müşteri hesaplarına yüksek miktarlarda para aktarmasına sebep oldu.

Durum böyle olunca aklıma ilk gelen “Böyle bir hataya ben sebebiyet versem ne olurdu?” sorusuydu. Maaştan kesilirdi herhalde 🙂

Kaynak: http://gizmodo.com/5868029/the-worst-computer-bugs-of-2011