Asp.Net 5 verisyon numaralandırması Asp.Net Core 1.0 olarak değişiyor

11 Şub

Microsoft, son yıllarda yaptığı değişiklikle platform bağımsız teknolojiler geliştirmeye başlamıştır. Artık Microsoft ürünlerinin sadece Windows işletim sistemlerinde değil Linux ve Mac OS gibi işletim sistemlerinde de çalışabilmesi amaçlanmaktadır. Bu demek oluyor ki Microsoft geliştirme altyapısında köklü bir değişiklik yapılmaktadır. Artık biz geliştiricilere açık kaynak bir Microsoft platformu sunulmaktadır.

Bilindiği Asp.Net Framework sürüm serisi 1.0, 2.0, … ve 4.5 şeklinde devam etmekteydi. Bu sürümler üzerinde geliştirilen Web uygulamalarının yayınlanması IIS(Internet Information Services) üzerinden yapılmaktadır. Asp.Net 4.6 ve 5 sonrası için platform bağımsız bir yapının planlanması ile yeni versiyonun major numarasını değiştirerek yola devam etmek anlamsız olacaktı. Bu sebepten dolayı sürümler yeniden adlandırıldı.

Yapılan Yeni İsimlendirmeler

 • Asp.Net 5 yerine Asp.Net Core 1.0
 • .Net Core 5 yerine .Net Core 1.0
 • Entity Framework 7 yerine Entity Framework Core 1.0
 • .Net Framework yerine artık .NET Execution Environment (DNX) kullanılmaktadır.

image_60140ec0-ce46-4dbf-a14f-4210eab7f42c

Kaynaklar:

5 Replies to “Asp.Net 5 verisyon numaralandırması Asp.Net Core 1.0 olarak değişiyor

 1. İsimlendirme bir tarafa da bu yenilikler çok karışık geliyor bana. İyice saçmalamaya başladılar.

 2. Visual Studio 2015 yükledim ve bir web projesi olşuturayım dedim, bir sürü yeni template çıkmış. MCV ile WEB API içiçe geçmiş bakalım kaç günde öğreniriz bunları.

  • Template sayısı iki farklı yapının bir arada olmasından kaynaklanıyor. Artık .net framework kütüphaneleri yerine DNX kütüphaneleri ve devamında iki ayrı proje yapısı mevcut. Bu bir geçiş sürecidir ve alışma evresinde bazı sıkıntılı durumları da karşımıza çıkaracaktır.

 3. Hocam normal bir .Net projesi olarak oluşturduğumuz Class Library projesini Asp.Net 5 template ile olşuturduğum projeye referans veremiyorum. Tüm eski projeleri yeniden oluşturmak zorunda mıyım yoksa?

  • Güzel bir yere temas ettiniz, teşekkürler. Bu soru benim de kafamı kurcaladı ilk başlarda ve “neler oluyor bu iş nereye gidiyor” dedim kendi kendime. Sonuçta mesele eski bir .Net versiyonunda yazılmış kütüphanenin yeni versiyona refereans verilememesi gibi basit bir şekilde başlar. Cevabı ise evet yeni versiyona eski projelerin taşınması gerekir. Bu durum büyük projeler için düşündürücü olabilir. Ancak yeni versiyon stratejik bir tercih meselesidir.

Comments are closed.