Asp.net Globalization Ayarları

18 Tem

Asp.net projelerimizi yayınladığımızda bazen türkçe karakter sorunlarıyla karşılaşabilmekteyiz. Bu yazıda anlatmak istediğim Türkçe karakter sorununda ziyade geliştirme yaptığımız bilgisayarlar ile sunucular arasındaki kültür farkından kaynaklanabilecek sorunlar hakkında olacak.

Örneğin kendi makinamız türkçe işletim sistemli ve sunucumuz da yurt dışında. Bu durumda hem türkçe karakter sorunu, hem de tarihsel farklardan dolayı oluşabilecek tarih format farklılıkları gibi sorunlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu durumu aşmak için yapmamız gereken web.config dosyası içerisindeki system.web alanına bir globalization ayarını düzenlemektir.


<system.web>
<globalization culture="tr-TR" />

Bu durumda kültük farkından kaynaklanan sorunlardan kurtulabilmekteyiz.

Eğer ASP.NET MVC projesi ile geliştirme yapıyorsak, Default model binder, kültür farkından dolayı tarih formatlarındaki property’leri set edemiyor. Böyle bir sorunu da bu şekilde aşabilmekteyiz.

2 Replies to “Asp.net Globalization Ayarları

 1. Merhaba ,
  Yukarıdaki kodu kullandığımda web sayfamda aşağıdaki hatayı alıyorum , sebebi ne olabilir ?
  HTTP Error 500.19 – Internal Server Error

  The requested page cannot be accessed because the related configuration data for the page is invalid.

  • Projen IIS üzerinde mi çalışıyor, visual studio da derlerken mi bu hatayı alıyorsunuz. Projeyi .Net Framework 3.5 ile yapıp, IIS üzerindeki application pool Framework ayarı 4.0 olmasından kaynaklanabilir.

   Globalization ayarlarını System.web düğümünün dışına yazdığınızdan olabilir.

Comments are closed.