ASP.Net MVC 3 Giriş Projesi

5 Ağu

Giriş

Visual studio development ortamını çalıştırarak işe başlıyoruz. Sürümümüz Web Developer 2010 Express olacak.

Visual studio açıldıktan sonra Start Page sayfasında New Project linkine tıklayarak yeni proje oluşturmaya başlıyoruz. Yeni proje oluşturmak için bir diğer yol ise File > New Project menüsünü tap etmektir.

İlk uygulammız

Uygulamamızı Visual Basic veya C# dillerinden birini seçerek geliştirebiliriz. Biz uygulamamızda C# dilini seçerek geliştiriyor olacağız. Visual C# sekmesini tıklayıp ASP.NET MVC 3 Web Application proje tipini  seçerek devam ediyoruz. Aynı pencere üzerinde Name, Location ve Solution Name alanları isteğe göre doldurulabilir. Proje adını “MvcMovie” olarak düzenliyor ve devam ediyoruz.


OK butonunu tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. New ASP.NET MVC 3 Project penceresinde template olarak Internet Application seçiyoruz, view engine olarak Razor ve Use HTML5 markup kutusunu işaretliyoruz.


OK butonuna bastığımızda Visual Web Developer Asp.net MVC projemizi varsayılan olarak ayarlayıp karşımıza getiriyor. Şu anda çalıştırılmaya hazır bir proje karşımızda duruyor.

Herhangi bir değişiklik yapmadan projeyi çalıştıralım. Debug menüsünden Start Debugging seçimini yapıyoruz. Menüde gördüğünüz gibi klavye kısayolları belirtilmiş. F5 kısayolu Debug > Start Debuging menüsünü işaret ediyor.

Visual Web Developer web tarayıcısını başlatıyor ve uygulamanın giriş sayfası açılıyor. Adres çubuğunda siteadi.com yerine localhost gözüküyor. Localhost kendi bilgisayarınızı işaret etmektedir. Visual Web Developer her çalıştığında web server tarafından rastgele bir post numarası kullanır. Aşağıdaki resimde göründüğü gibi port numarası 43246’dır.

Bu uygulamada varsayılan olarak tanımlanmış iki sayfa ve birde basit login formu mevcuttur. İlerleyen yazılarımızda uygulamanın nasıl çalıştığı konusuna değinmeye çalışacağız.

Kaynak: http://www.asp.net/mvc/tutorials/getting-started-with-mvc3-part1-cs