Eclipse Ortamından TFS ile Çalışmak

9 Oca

Büyük ölçekli kurumlarda geliştirilen projelerde birden fazla programlama dili ile geliştirme yapılabilmektedir. Bu yüzden birbirinden farklı çalışma ortamları gerektiren bir durum ortaya çıkmaktadır. Farklı ortamlarda çalışılsa bile proje kaynakları aynı noktada toplamak gerekebilir. Örneğin Microsoft ürünleri ile geliştirme yapan bir şirketin, Java ile ilgili bir projeye de yer vermesi gerektiği durumlara çözüm sunulabilmelidir.

Microsoft tarafından geliştirilen uygulama yaşam döngüsü (ALM) çözümü olan TFS (Team Foundation Server) Microsoft ürünleri dışındaki platformlara da hizmet sunabilmektedir. Visual Studio üzerinden bağlanarak geliştirme yapabildiğimiz gibi Eclipse üzerinden de TFS projesi oluşturup yönetebiliriz.

TFS Cross-Platform

Eclipse üzerinden TFS bağlantısı sağlayabilmek için öncelikle Eclipse için TFS plug-in eklentisini yüklememiz gerekir. Eklentiyi yükledikten sonra TFS bağlantısını sağlamak için üst menüden Window->Show View-> Other seçeneği seçilerek açılan pencerede Team Foundation Server içerisindeki Team Explorer seçilir.

Show View
Show View

(TFS Plug-in yüklenmeden bu seçenek görünmeyecektir.) Bu menü seçildiğinde açılan pencere aşağıdaki gibi olacaktır.

Team Project
Team Project

TFS üzerindeki bir projeye bağlantı sağlandıktan sonra mevcut projede bir kaynak varsa bu kaynağı Eclipse üzerine çekip çalışmaya başlayabiliriz. Eğer önceden çalışılmış bir proje kaynağı yoksa kendimiz bir proje oluşturup bu projeyi TFS üzerinde paylaşabiliriz.

Eclipse üzerinde bir proje oluşturup bu projeyi TFS üzerinde paylaşarak ilerleyelim. File-> New -> Project seçeneği ile bir Java projesi oluşturalım. Oluşturduğumuz yeni projeyi TFS üzerinde paylaşmak için Package Explorer penceresinden projeye sağ tıklayıp Team->Share Project seçeneğini seçelim.

Eclipse Share Project
Eclipse Share Project

Proje paylaşım süreci tamamlandığında Eclipse üzerinde Team Explorer adında yeni bir pencere açılacaktır.

Eclipse Team Explorer
Eclipse Team Explorer

Java projesi üzerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra, örneğin yeni sınıf eklemesi gibi değişikliklerden sonra Team Explorer penceresindeki Check In  düğmesini tıklayarak proje dosyalarını TFS üzerine gönderebiliriz. Örneğin bir sınıf oluşturup Check In işlemini gerçekleştirdiğimde TFS üzerindeki değişikliği göstermek istiyorum.

Eclipse Code
Eclipse Java Code

Bu kodu Check In işleminden sonra TFS üzerinde şu şekilde görüntüleyebiliriz.

TFS Java Code
TFS Java Code

Artık istediğimiz noktadan kodlarımıza erişim sağlamamız mümkün. TFS üzerinde gerekli ayarlamaları yaparak projemize istediğimiz takım arkadaşımızı ekleyebiliriz.

2 Replies to “Eclipse Ortamından TFS ile Çalışmak

  1. Bu faydalı bilgi için teşekkürler. Eclipse kullanıcılari genelde GIT tercih eder ama bu da önemli tabiki. Kodlar dikkatimi çekti çok temiz görünüyorlar. Elinize sağlık.

    • Açık kaynak veya .Net kullanıcıları genelde genelde GıtHub taraftarıdır. Fakat kurumsal şirketlerde kodlama VS ile başlayıp TFS ile ALM başladıysa ve ilerde işin içine Java projeleri de girerse kod versiyon kontrolü için ayrık bir yapı oluşturmak yerine direk TFS kullanmak isabetli olacaktır.

Comments are closed.