Kod Kata

6 Ağu

İyi bir futbolcu olmak için, ya da iyi futbol oynamak için sürekli antrenman yapmalısınız. Ya da bir dil öğreniyorsanız sürekli okuma,yazma ve konuşma pratikleri yapmalısınız. Pratikler sayesinde mesleğiniz, gündelik işleriniz gibi bir hal almaya başlar. İyi bir programcı olmak içinde ürekli pratikler yapmak zorundasınız. İş yükünüzün durumuna göre kendinize pratik yapma fırsatları sunabilmelisiniz.

Karatecilik terimi olan kata kelimesi de sporcunun gündelik yaptığı beden hareketleridir. Yani günlük pratikleridir. Tabi bu pratiker sporcunun seviyesine göre değişir.

Programcı olarak biz de kodlarla birtakım pratikler yapmalıyız. Önce basit pratiklerden başlayarak sonralara doğru seviyemize göre pretikleri geliştirebiliriz. Bir probleme ait çözümü hergün deneyerek, probleme farklı açılardan yaklaşmayı öğrenebiliriz. Aynı örnekleri yapmak bizi sıradanlaştırmaz. Aksine geliştirip hızlandırır. Bu pratikler sayesinde geliştirme yaptığmız ortamları (visual studio, eclipse, v.s) daha iyi tanımaya başlarız.

Üniversitede yıllarından hatırladığım bazı hocalarımız, derste iki saat boyunca hiç kitaba bakmadan, yardım almadan en ağır matematiksel ispatları tıkır tıkır çözerdi. Bunda şüphesiz çok tekrar yapmanın etkisi büyüktür. Ustalaşmak, çok tekrar ve çok pratik ile mümkündür. Usta programcı olmakta kod yazma yeteneklerimizi geliştirmekle mümkün olacaktır.

Kod kata hakkında yazılara ve videolara ilerleyen yazılarımızla devam edeiyor olacağız. Ayrıca Özcan ACAR tarafından kurulmuş olan www.kodkata.com internet sitesi üzerinden de kod katalar yayınlanmaktadır. Faydalı bir site olacağı kanısındayım.