Windows 10 sürümüne geçiş

22 Eyl

Windows 8 sonra Windows 8.1 derken eylül 2015 itibarıyla şu an ki nihai sürüm olan Windows 10 sürümüne geçiş yapmış bulunuyorum.

Windows 10 sürümünde il göze çarpan başlat menüsünün yeniden düzenlenerek klasik başlat menüsü halinde kullanıcılara sunulmasıdır. Windows 8 sürümlerinde başlat menüsü yerinde metro style denen bir arayüz tasarlanmıştı. Bana göre son derece gereksiz ve kullanışsız olan bu arayüz nihayet kaldırılmış. Ancak başlat menüsünün bir kenarında hala etkisi küçük bir pencere şeklinde devam ediyor.

Başlat Menüsü
Başlat Menüsü

 

Windows 8 sürümlerinde Windows App Store uygulamalarının tam ekranda açılması kullanıcılarının görev çubuğuna erişmesini engelliyordu. Windows 10 sürümünde bu sıkıntı ortadan kaldırılmış ve pencere şeklinde çalışma imkanı sunulmuş.

Pencere Yapısı
Pencere Yapısı

 

Bir diğer özellik olan multitask özelliği biraz değişikliğe uğramış ve Ctrl+Tab kısayolu ile çalışan uygulamaları gösteren  pencerenin görünümü yenilenmiş.

Multitask
Multitask

 

Çalışan tüm uygulamaları görebilmek için görev çubuğuna Görev Görünümü adında bir kısayol da oluşturulmuş. Görev görünümünde sağ altta Yeni Masaüstü ekleme tuşu sayesinde birden fazla sanal masa üstü ayarlamanıza olanak sağlanmış. Bu sayede iş bölümlerinde göre kategorize edilebilen masaüstleri oluşturmak mümkün hale geliyor. Örneğin internet tarayıcıları ve ofis çalışma dosyaları ayrı masaüstü kategorilerinde tutulabilir.

Sanal Masaüstü
Sanal Masaüstü

 

Yeni özellikleri keşfettikçe eklemeye devam etmeye çalışacağım. Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

6 Replies to “Windows 10 sürümüne geçiş

  1. Şu windows 8 de metro arayüzündeki hiç bir özelliği kullanmadım. haberler hava durumu bilmem ne bir sürü işe yaramaz uygulama koymuşlar. açıp kullanannı da görmedim. bu kadar büyük şirket böyle gereksiz işleri neden yapar anlamış değilim.

  2. Ne yaparsa yapsın şu hesap makinesini düzeltemedi. (karekök(4)-2) işleminin sonucu -8.1648465955514287……e-39 çıkıyor 🙂

    • 🙂 Bu hatanın sebebi karekök(4) işlemini arka planda 1.9…. olarak alıp bize 2 şeklinde yuvarlayarak göstermesi.

Comments are closed.