Yazılarıma Yapılan Backlink Amaçlı Yorumlar

22 Mar

Uzun süredir blog sayfamdaki makalelere gönderilen spam yorumları silmekle uğraşıyorum. Yorum gönderme formuna eklediğim doğrulama kodları da bir şekilde aşılıyor olmalı ki uyduruk yorumlar gelmeye devam ediyor. Bende sürekli bu tarz yorumları silmek zorunda kalıyorum. Aşağıdaki resimde bir aylık bir sürede sitemdeki makalelere gelen işe yaramaz yorumların sayısı 1761’dir.

Yorumlar
Yorumlar

Gelen yorumların çoğu kumar siteleri, alışveriş siteleri, ilaç siteleri, kredi veren sitelerin backlink içeriğiyle dolu. Bu eski bir SEO tekniğidir. Bu yorumların amacı web sitelerinde backlink yaratarak arama motorlarında üst sıralara çıkmak. Fakat Google gibi aramama motorları bu tarz girişimlere karşı her zaman hazırlıklı olduğundan sürekli sıralama algoritmalarını güncel tutarlar. Bu şeklide backlink alma teşebbüslerine karşılık ceza uygulamaları yaparlar. Örneğin wordpress, joomla v.s gibi hazır portallar bu tarz backlink girişimlerine karşılık yorumlardaki linkleri “nofollow” olarak işaretlemektedir. Bu da arama motorlarının bu linki backlink olarak dikkate almayacağı anlamına gelir.

Diğer taraftan bu kadar işe yaramaz yorumun yanında yazılarıma gayet güzel geri dönüşler alıyorum. Yorumlarını esirgemeyen okurlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

2 Replies to “Yazılarıma Yapılan Backlink Amaçlı Yorumlar

Comments are closed.