Git Push Error – Marge the remote changes

29 Kas

Github üzerinde repository oluştururken karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri “Push” komutu kullanılırken alacağınız  hata mesajıdır.  Benim bu sorunu yaşamama sebep olan durum, Github üzerinde repository oluştururken “Initialize this repository with a README” seçeneğini işaretleyerek README dosyasının oluşturulması neticesinde uzak depoda(repository) oluşan değişikliklerdi.

Git Initialize

Bilgisayarım üzerinden local depo(repository) dosyalarımı “Push” komutu ile göndermeye çalıştığımda aşağıdaki hata ile karşılaştım.

Git Push Error

Bu hatanın sebebinin uzak depodaki(repository) değişiklikleri local depo üzerindekilerle birleştirmemek olduğunu “Merge the remote changes (e.g. ‘git pull’)” mesajından anlayabiliyoruz. Yani uzak depoda olan bitenden local depo haberdar değildir. Yukarıda belirttiğim gibi uzak depo oluşturulurken README dosyası da oluşturulmuştu.

Aslında takım halinde çalışılan bir projede çalıştığımızı varsayacak olursak, takım arkadaşımızın uzak depoya attığı projeji biz tarafımıza alıp değişiklikleri birleştirmeden depoya gönderemeyiz.

Bu gibi durumlarda uzak depodaki değişiklikleri çekmek için “Pull” komutunu kullanmalıyız. Bu durumda değişikliklerin local tarafa çekilmesi, birleştirme işlemini de gerektirecek çünkü local tarafta da bir değişklik olmuş olacak.

Uzak depodaki değişiklikleri çekmek için şu komutu kullanmalıyız:

git pull origin master

Git Pull Command

“Pull” komutunun ardından “Push” komutunun düzgün bir şekilde çalıştığını görmekteyiz. Çünkü “Pull” komutu uzak depodaki değişiklikleri çekerek local depo ile birleştirdi. Böylece sorunumuz çözülmüş oldu.

Tekrar görüşmek dileğiyle.