Private Metodlar Test Edilebilir mi?

11 Eyl

Bu yazıda, sosyal topluluklarda karşılaştığım sorulardan biri üzerinde durmak istiyorum. Private erişim belirleyicili metodların test edilmesi mümkün mü? Ya da private metodların test edilmesine gerek var mı? Bu sorular Test Driven Development(TDD) konusunu ilk incelemeye başladığım zamanlarda benim de sürekli aklıma takılırdı.

TDD yaklaşımı ile geliştirme yapmak aslında test öncelikli(test first) geliştirme yapmaktır. Amacımız önce testlerin yazılmasıdır. Testler başarılı bir şeklide sonuçlandıkça çalışan kodun ortaya çıkmasıdır.

Bir sınıfın TDD yaklaşımı ile üretilmesi demek sınıfın ilk önce farklı bir test sınıfı yardımı ile üretilmesi, ardından da üyelerinin üretilmesi demektir. Sınıf üyeleri metod, property veya field şeklinde olabilir. Bir sınıf üyesine başka bir sınıf tarafından erişilebilmesi için, bu üyenin public erişim belirleyicisine sahip olması gerektiğini biliyoruz. Bu sebeple test sırasında üretilen sınıf üyelerinin erişim belirleyicileri de public şeklinde olacaktır. Test sınıfını ve test sırasında üretilen kodu görmek için basit bir örnek gösterim üzerinden ilerleyelim.

Test Sınıfı

[TestFixture]
public class MathOperationsTests
{
  [Test]
  public void Pow_ReturnResult()
  {
     MathOperations operations = new MathOperations();

     double result = operations.Pow(3, 4);

     Assert.AreEqual(81, result);
  }
 }

Üretim Kodu

public class MathOperations
{
   public double Pow(int number, int pow)
   {
     double result = 1;

     for (int i = 0; i < pow; i++)
       result = result * number;

     return result;
   }
 }

Önce test sınıfı oluşturuldu. Daha sonra erişim belirleyicileri public olan MathOperations sınıfı ve Pow metodu oluşturuldu. Pow metodu tam sayılarda üs alama işlemini yapmak üzere basit bir şekilde tasarlandı. Şimdi Pow metodu için bütün işlemlerin tamamlandığını varsayalım ve  MathOperations sınıfında bir takım kod iyileştirmesi yapalım.

public class MathOperations
{
  public double Pow(int number, int pow)
  {
    var result = calculate(number, pow);

    return result;
  }

  private double calculate(int number, int pow)
  {
    double result = 1;

    for (int i = 0; i < pow; i++)
      result = result*number;

    return result;
  }
 }

Üretim kodunu yeniden gözden geçirerek kodumuzun çalışmasını etkilemeden basit bir değişiklik yaptık. Bu değişiklik sonucunda üs alma işlemini private erişim belirleyicili başka bir metoda yüklemiş olduk. MathOperations sınıfında test edilmesi gereken tek metod şu anda Pow metodudur. calculate metodu, sadece sınıf içerisinde kullanılacağı için private olarak belirlenmiştir. Bu sebeple calculate metodunun test edilmesine gerek yoktur. Pow metodunun test edilmesi sırasında zaten calculate metodu çalışmaktadır. Yani zaten test sürecinden geçirilmektedir.

TDD yaklaşımını ilk öğrenmeye başladığım sıralarda benim de kafamı kurcalayan bir mesele olan private metodların testleri, aslında var olan bir sınıfın test edilmesi sırasında kafa karışıklığına yol açıyor. Yani var olan bir sınıfı test ederken, sınıf üyelerinden private erişim belirleyicisine sahip olan üyelerin de test edilmesi gerektiği, kafalarda bir soru işareti yaratabilir. Var olan bir sınıfın testinden kastım, daha önceden geliştirilmiş ve her hangi bir test sürecinden geçmemiş bir sistemdir.

Sonuç

TDD yaklaşımının doğru bir şekilde uygulanması, yani test öncelikli geliştirmenin doğru bir şekilde işletilmesi, private metodların test edilmesine gerek olmadığını ortaya koymaktadır.