Yazılım Proje Dizin Yapısı Oluşturmak

4 Mar

Projelerimizi oluştururken kendimize bir dizin standardı belirleyip, belirlediğimiz bu düzene sadık kalarak ilerlemek işlerimizi bir nebze kolaylaştıracaktır. Şu an için kodlama standartları gibi geleneksel bir standart yayınlanmamış olsa da programcıların yaygın olarak kullandığı bir dizin yapısı vardır.  Bu dizin yapısına göre kaynak kodlar, dış kaynak kütüphaneleri ve dökümantasyon gibi kavramlar ayrı ayrı tutulmak üzere belirlenmiştir.

Proje Dizin Yapısı
Proje Dizin Yapısı

Bir çok açık kaynak projeyi indirip incelediğimizde bu yapıya benzer bir dizin ağacına rastlarız. Bu ağaçta belirtilen kavramlar:

  • doc: Kod ile ilgili dökümanların bulunduğu dizindir. Geliştiricinin karşılaştığı sorunlar, çözümler, resimler, ip ucu olabilecek kısa yollar v.s bu dizinde bulunur.
  • lib: Proje için gerekli olan dış kaynak kütüphaneleri bu dizinde bulunur. Örneğin Nuget paketleri, Github üzerinden indirilip referans alınabiliecek başka kaynak kodlar.
  • src: Porjemizin kaynak kodunu barındırdığımız yer bu dizindir. Örneğin Visual Studio Solution veya Eclipse projesini bu dizine olşutururuz.
Proje ve Kaynak Kod
Proje ve Kaynak Kod Yapısı

Yukarıda lib dizininde dış kaynaklı kütüphanelerin bulunacağını belirtmiştik. Burada Visual Studio ile çalışanların Nuget paketlerini otomatik olarak lib dizinine indirebilmesi için gerekli bir ayar yapılmalıdır. Proje kaynak kod dizini içerisine yani yukarıda ki şemada src olarak adlandırılmış olan dizine nuget.config adında bir ayar dosyası oluşturulmalıdır . Bu ayar dosyasına şu satırları eklemek yeterlidir.

<settings>
    <repositoryPath>..\lib</repositoryPath>
</settings>

Artık Nuget Package Manager tarafından indirilen dosyalar doğrudan lib dizinine kaydedilir.

Bu yapıda oluşturulan çalışmaları versiyon kontrol sistemlerine derli toplu bir şekilde aktarmak mümkün hale gelmektedir.

NOT: Bu ayarlar Visual Studio 2013 üzerinde başarıyla denenmiştir. Sonraki çıkacak versiyonlarda bu ayarların değişme olasılığı vardır.

5 Replies to “Yazılım Proje Dizin Yapısı Oluşturmak

  1. nuget’i lib’in altına yönlendirmek gayet akıllıca.
    hele hele çoklu solution’da.

  2. Süper bişey bu yaa tam benim aradığım gibi, düşünüyordum acaba dosyaları istiflemek için bir kural var mı diye. Eline koluna sağlık hocam.

  3. Evet son derece güzel ve sade bir düşünceyle karışıklığı ortadan kaldırmak için ideal bir yöntem. Yeni yazınızı merakla bekliyorum sayın Bayram Hocam:)

Comments are closed.