Windows 7 ve IIS 7 Üzerinde SSL Sertifika Oluşturma

28 Tem

Güvenli web sayfaların olmazssa olmazı olan SSL sertifikalarının oluşturulma isteği ve bu istek sonrasında oluşturulan sertifikanın sistemimize kaydını inceleyelim.

Bir SSL sertifika satın almaya karar verdiğimizde önce, satın alacağımız sertifika için bir istek oluşturmamız gerekmektedir. Bu işlemi IIS 7 üzerinden gerçekleştirmek oldukça basittir. IIS penceresinden Bağlantılar panelinden Server’a tıklayıp, Sunucu Sertifikalarına tıklıyoruz. Açılan pencerede, sağ panelde Eylemler bölmesinde Sertifika İsteği Oluştur seçeneğini seçtiğimizde aşağıdaki sihirbaz karşımıza çıkacak.

Bu form sertifikamıza ait bilgileri içermektedir.

Şifreleme hizmet sağlayıcısı özelliklerinden bit uzunluğunu 2048 olarak seçerek devam ediyoruz.

Şimdi sertifika isteğimizin oluşturulacağı bir txt dosya belirliyoruz.

İşlem sonlandırıldıktan sonra oluşan dosya aşağıdaki şekildedir. İçeriğini anlamamıza gerek yok zaten. Çünkü bu dosyayı, sertifika satın alacağımız yere göndererek, bu isteğe göre bir sertifika oluşturtmuş olacağız.

Ben deneme için COMODO üzerinden deneme amaçlı bir sertifika oluşturmuştum. Üyelik v.s. işlemlerinin ardından yukarıdaki CertRequest.txt dosyasını upload ettim ve  sertifika dosyam oluşturulup hemen mail adresime atıldı.

Artık oluşturulan deneme sertifikanın sunucuya yüklenme işlemi var sırada.

Bu işlemi de IIS üzerinden Sunucu Sertifikaları‘nı tıklayarak sağ taraftaki Eylemler penceresinden bu kez de Sertifika İsteğini Tamamla seçeneğini seçiyoruz. Yukarıda Sertifika İsteği Oluştur demiştik.

Açılan pencerede şu şekildedir:

Bu şeklide sertifika isteğinin yanıtını da eklemiş bulunuyoruz. Artık sertifika yükleme işlemi tamamlanmıştır.

Şu andan itibaren bu sertifikayı, https gerektiren sayfalarda veya güvenli veri aktarımı gerektiren WCF servislerinde kullanabiliriz.